Péče o krajtu královskou

Krajta královská je jedním z nejčastěji chovaných druhů v zajetí na celém světě. Chov krajty královské je velmi obohacující o nevšední zážitky a není obtížný ani pro začátečníky.

 

Před koupením nové krajty do chovu je velmi důležité, mít pro ni připravené kompletně zařízené terárium. Had se může bez problémů velmi rychle aklimatizovat, aniž by došlo k ohrožení jeho kondice a zdravotního stavu.

 

Jsou dva základní způsoby chovu krajty královské. Chov krajty v teráriu, napodobující přírodní podmínky a je velmi estetický a druhá metoda užívaná nejčastěji ve velkých chovech, je regálový systém. Velikost terária by neměla překročit 1,5 násobek délky chovaného hada a neměla by být menší, než dvě třetiny délky krajty umístěné v daném teráriu. Mnoho chovatelů věří, že není nutné poskytovat krajtě velký prostor za předpokladu, že má k dispozici dostatek vhodné podestýlky a úkrytů. Vychází z faktu, že krajty královské, stejně jako další hadi, jsou plachá zvířata a vyhledávají tmavé úkryty a stísněné tmavé prostory.

 

Krajty královské jsou chladnokrevné, potřebují teplo z okolí, které jim musí poskytnout jejich chovatel. Had si sám vybere, jaká teplota mu nejvíce momentálně vyhovuje a proto je velmi důležité, aby měl k dispozici místo na vyhřívání, ale i kout, kde je nižší teplota. Vyšší teplota by se měla pohybovat asi v rozmezí 30°– 32,5°C, nižší teplotní rozmezí asi v hodnotách 25° - 27°C. V malém teráriu se prakticky nedá dosáhnout toho tepelného komfortu, pro chovanou krajtu.

 

Krajty královské nejsou náročné na přesné udržování vlhkosti v teráriu. Průměrná vlhkost v prostředí bytu se pohybuje asi v rozmezí 35 – 45% Vlhkost v teráriu by neměla klesnout pod 50%, ale optimální vlhkost pro chov krajty královské je asi 55 - 60%. V každém teráriu by měl být teploměr a také vlhkoměr. Vlhkost můžeme zvýšit přidáním větší misky s vodou a snížit naopak zvýšeným větráním. Denní mlžení není nutné, ale z vlastní zkušenosti vím, že někteří jedinci si rosení obzvláště vychutnávají a pokud to chovatel s rosením krajt nepřehání, velmi jim tím prospěje. Obzvláště v období, kdy krajta svléká starou kůži. Na rosení lze použít různé typy postřikovačů pokojových květin, ale také menší zahradní postřikovač, samozřejmě určený jen pro krajty, bez jakýchkoliv zbytků mnohdy toxických roztoků.

 

Krajty královské jsou čistotná zvířata a je možné jim poskytnou širokou škálu substrátů. Jako velmi vhodné se jeví například buková drť, drcená kůra, například ReptiBark od firmy ZooMed, ale někteří chovatelé s úspěchem používají noviny, které často mění. Obecně platí, že podestýlka nesmí zůstat v teráriu příliš dlouho, zůstávají v ní například zbytky staré kůže, trusu, moči a také je nebezpečí přítomnosti parazitů. Naprosto nevhodný je materiál z cedru, který je toxický pro všechny hady. Rovněž nevhodné jsou hobliny, pro velký obsah prachových částic.

 

Jako většina hadů, i krajta královská vyhledává tmavé a bezpečné místa, kde tráví většinu času. Pro úspěchy v chovu je pocit bezpečí hada rozhodující. Pokud se krajta nebude cítit v bezpečí, bude trpět stresem a to se může projevit mimo jiné i úporným odmítáním potravy. Je také nutné, aby krajta měla v teráriu větve, nebo například kůru z korkového dubu, nebo jiný drsný materiál. To je mimo jiné potřeba pro snazší svlékání kůže hada.

 

Krajty královské nejsou náročné na osvětlení. Plně vystačí s přirozeným prostředím vašeho domova a přizpůsobí se rytmu střídání dne a noci.

 

Důležité je, aby krajty měly vždy k dispozici dostatek čerstvé vody. Krajty mají poměrně velkou spotřebu vody. Někteří chovatelé umývají misky s vodou jednou týdně, což je nejzazší hranice. Pokud je voda znečištěná nějakým biologickým materiálem, je nutné misku vymýt dříve a krajtě dát k dispozici čerstvou vodu. Krajty se také někdy rády stočí celé do misky s vodou a vydrží tam dlouhé hodiny. Není to nic nenormálního, jen v případě, že by had trávil v misce s vodou veškerý čas, je dobré zajímat se o důvody. Může to být problém se svlekem staré kůže, může pomoci zvýšení vlhkosti v teráriu, ale také takové chování může signalizovat přítomnost parazitů.

 

Blízkost času svlékání kůže pozná chovatel podle toho, že kůže hada ztrácí lesk, stává se matnou a nakonec se objeví mléčně zakalené oči, s modrým nádechem. Hada v této době nerušíme a nepokoušíme se ho ani krmit. Po svleku kůže se barva kůže krajty zase vrátí do původního stavu a oči ztratí se svlečenou kůží i „modrý zákal“. Zdravá krajta svléká kůži každých 4 – 6 týdnů. V případě problémů většinou postačí zvýšit vlhkost, případně hada porosit vlažnou vodou. Důležitá je kontrola, jestli nezůstaly na těle hada zbytky staré kůže a jestli oční víčka byly zcela odstraněny se starou kůží.

 

Potravou krajty královské mohou být celý její život myši, ale z důvodů plnohodnotné výživy je dobré ji převést co nejdříve na potkany. Měla by být krmena jednou týdně a potřebuje 1 myš, potkana, případně mastomyš vhodné velikosti. To znamená, že krmný hlodavec by měl být maximálně tak velký, jako je největší část těla hada. Nejlepší je krmit krajtu mimo její ubikaci. V žádném případě nekrmit více hadů najednou. Krmení mimo terárium také snižuje nebezpečí přítomnosti parazitů z hlodavců v substrátu terária. Zvláště mladé, nezkušené krajty mohou být pokousány hlodavcem. Zvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu mastomyši. Lépe je nenechávat hlodavce bez dozoru s hadem. Krajty královské také často po nějakou dobu odmítají potravu. Takové období může trvat řadu týdnů, ale i měsíců. Pokud taková krajta výrazně nehubne, je aktivní a nevykazuje žádné známky onemocnění, není čeho se bát. Krajta začne sama zase přijímat potravu.

 

Před nákupem mláďat krajty královské se ujistěte, jestli sama přijímají potravu. Je lépe, kupovat krajty od zkušených chovatelů, kteří vám neprodají hada, který má problém s ulovením kořisti. Pokud přesto začne had hubnout, poraďte se s veterinářem, případně existuje řada on-line fór, kde další chovatelé často poradí a problém je rychle vyřešen.

 

Krajty královské jsou velmi učenlivá zvířata a velmi rychle si zvyknou na manipulaci s nimi. Agresívní jedinci jsou skutečně výjimkou. Je ale důležité, aby měl had po nakrmení nejméně 36 hodin klid na trávení. Kromě jiných problémů by takové rušení krajty mohlo vést k budoucím problém s přijímáním potravy. Také čase před svlékáním kůže, zvláště když už má had „modré oči“ potřebuje maximální klid. V té době had nevidí a je prakticky slepý. Proto je také více bázlivý a podléhá stresu.

 

Pokud had neprochází obdobím svlékání kůže, netrpí příznaky nemoci a je klidný, je možné ho brát do ruky prakticky bez omezení. Pokud chce mít chovatel krajtu královskou jako domácího mazlíčka, je velmi důležité, aby se jí maximálně věnoval a nejméně 1 – 2 krát týdně ji bral do rukou. Bez rychlých pohybů, které by hada stresovaly.

 

Alespoň jedenkrát týdně je zapotřebí vyčistit ubikaci krajty od hrubých nečistot a jedenkrát měsíčně udělat „větší úklid“. To znamená odstranit obsah terária a vhodným přípravkem terárium desinfikovat. Substrát je ideální kompletně vyměnit. Chovatel, který používá noviny je samozřejmě mění každý týden. Chov krajty královské není obtížný a vaši péči vám jistě krajta vrátí tím, že vám přinese spoustu radosti a zážitků.

 

Přehled komentářů

 1. Vyvhrnutie potravy (Michael, 30. 4. 2018 17:59:04)

  Dobry den . Zaobstarall som si krajtu samicku asi mesiac spatky. Prve dve krmenia boli oki po druhem potkanovi mnela riedku stolicu 2 farieb od tej doby travi vecsinu casu v myske z vodou a zmenila aj farbu(moze to byt koli svleku stay kuze?) 4 dni do zadu zjedla potkana asi na3/4 pak ho vyvrhla tak som to skusil dnes znovu s mensim potkanom toho spolkla celeho ale nasledne nato ho vyplivla spatky do teraria. Mam sa obavat nieco nebo je to len koli svleku kuze?cele terarium aj podstielka je nova . Dakujem

 2. Dotaz (Vl., 18. 2. 2018 20:05:56) | Zobrazit odpovědi

  Muze byt chovano vice kusu v jedne ubikaci?

  1. Re: Dotaz (pythonregius.cz, 18. 2. 2018 20:26:17)

   Záleží jednak na velikosti terária, na velikosti (stáří, váze) krajt a na pohlaví. Mláďata můžou být spolu až tak do váhy 300-400g bez rozdílu pohlaví. Potřebují jen dostatečný prostor a vícero úkrytů. Pokud se týká dospělých krajt, tak nikdy ne v páru, ale vždy stejné pohlaví. Dva samci nejsou problém, stejně jako dvě samice. Samice nesmí být se samcem (nad cca 500g) pokud nemá alespoň 1500g. Menší samice by s velkou pravděpodobností zaplatila za březost v nedostatečné vyspělosti. Pro dva dospělé samce, nebo i samice je nutné počítat s teráriem aspoň 120 x 50 x 50cm.

   1. Re: Re: Dotaz (Vl., 19. 2. 2018 13:40:26)

    A dostatecne stary par ktery je jiz pripraveny na odchov mladat muze byt chovan dohoromady?

 3. Regulace teploty pres vecer (Káč, 1. 2. 2018 11:01:15) | Zobrazit odpovědi

  Dobry den .Vsude se doctu. Jak je to s teplotou a vlahou pres den a teplotu v noci.Nevim jestli jev poradku kdyz mi vlhkost klesne skoro k 90pri teplote samozrejme vim ze v noci vlhkost stoupa ale jestli ten rozdilproni nemuze byt fatalni.dekuji za odpoved .

  1. Re: Regulace teploty pres vecer (pythonregius.cz, 1. 2. 2018 11:50:21)

   Zdroj vlhkosti musí někde být. Jakou máte vlhkost v místnosti? Pokud normální, musí být zdroj vlhkosti v teráriu. Uvádíte nějaký bazének... stačí miska s vodou. Pokud je to terárko původně pro nějakého jiného živočicha (obojživelníci) může vlhkost pocházet z větší plochy bazénku. Ta voda tam někde je. Začněte od změření vlhkosti v místnosti.

   1. Re: Re: Regulace teploty pres vecer (Káč, 1. 2. 2018 16:07:00)

    Neco mal pod 40 . Substrat ma uplne Novy 2den natom drevenou podestylku. Ta vlhkost klesa pouze v noci. Teplota je spravna. Ubirani vody v bazenku nepomohlo a to uz tam skoro zadnou nemA.

  2. Re: Regulace teploty pres vecer (pythonregius.cz, 1. 2. 2018 11:18:51)

   Proboha, krajta královská není vodní had, ani z deštných pralesů. Pochází z afrických savan a vlhkost 90% je šílená. Potřebuje cca 50-60% vlhkost. Teplota v noci může klesnout na 25-26st. Přes den chladnější místa cca 28st, jinak 30-32st. Tak extrémně vysoká vlhkost jí velmi škodí.

   1. Re: Re: Regulace teploty pres vecer (Káč, 1. 2. 2018 11:25:24)

    Me je to jasny proto jsem.ji celej vecer hlidala. A. Udrzovala na 55'ale. Vubec jsem nespala. A. To nejde. Delat kazdy vecer takze mi jde oto. Jak nebo co muzu. Udelat proto. Aby tam ta vlhkost v noci byla optimal ni. Ja si ji vcera. Dovezla

    1. Re: Re: Re: Regulace teploty pres vecer (pythonregius.cz, 1. 2. 2018 11:28:58)

     Pokud není tak vysoká vlhkost v místnosti a to byste musela bydlet v prádelně, je chyba ve vybavení terária. Jaký máte substrát? Pokud vlhký lignocel, okamžitě vyhodit.

     1. Re: Re: Re: Re: Regulace teploty pres vecer (Káč, 1. 2. 2018 11:43:57)

      Ale pokud je to te co se namaci do vody tak ten rozhodne nemam zatim jsem. Ani nezavlazovala proto jsem z toho. Dost spatna. Pres den je to vse v poradku a vnoci. Mi ta vlhkost. Takhle vyleti nahoru teplota je dobra. Zkousela jsem ubrat. I vodu z bazenku

     2. Re: Re: Re: Re: Regulace teploty pres vecer (Káč, 1. 2. 2018 11:39:17)

      Nazev nevim kazdopadne ho zkusim vymenit .

      1. Re: Re: Re: Re: Re: Regulace teploty pres vecer (pythonregius.cz, 1. 2. 2018 11:43:12)

       Na názvu nezáleží, ani jestli je to rašelina, nebo lignocel. Ale v žádném případě ne vlhký substrát. Výhradně suchý! Můžete použít na př. bukové štěpky, drcenou kůru (ale ne dubovou) a v nouzi i novinový papír, než koupíte vhodný substrát. Ale nic vlhkého! To je zdroj vlhkosti a plísní.

 4. Úkryt (Bára, 10. 1. 2018 20:48:05)

  Ahoj, jak velký úkryt (na cm) putřebuje samice krajty? Dekuji

 5. potrava (Sabina, 29. 9. 2017 16:00:17) | Zobrazit odpovědi

  Chtěla bych se zeptat jestli krajtě královské můžu dát vajíčka od Andulky. Děkuji za odpoved

  1. Re: potrava (Ivet, 12. 10. 2017 8:58:52)

   Pokud chcete, aby Vám had žil co nejdéle, vajíčka mu nikdy nedávejte, není to vhodná potrava. Dále, určitě umíme číst, tak si znova přečtěte článek výše a především věnujte velkou pozornost odstavci, který se věnuje krmení. ;)

 6. ad. Divné chování (pythonregius.cz, 13. 6. 2017 17:05:12)

  Vyzvracení potkana zcela jistě nesouvisí s "divným chováním" vaší krajty královské. Občas se to může stát, z různých důvodů. Pokud to zvracení není časté, nebo pravidelné, je to přirozené.
  Co se týká namáčení ve vodě... nabízí se dvě nejčastější možnosti. Potíže se svlekem, kdy si had takto "pomáhá" (řešit zvýšením vlhkosti v teráriu, optimální stav je cca 50-60%), ale spíš se obávám přítomnosti parazitů v teráriu (roztoči, čmelíci) Zvláště pokud krmíte v teráriu, nebo je podestýlka méně často měněna, případně je podestýlka vlhká, potom mají paraziti naprosto ideální prostředí. Krajta před nimi prchá do vody, tam na ni nemůžou. Tady pomáhá otření hada ručníkem zvlhčeným v nějakém psím šamponu proti parazitům, raději po pár dnech opakovaně a důkladné vyčištění terária. Zvláště pokud je dřevěné. Použít můžete například Arpalit. Je nutné nevynechat ani stropy a stěny terária. Všechny jeho součásti, úkryty, větve a pod. Pokud jsou paraziti přítomni, při detailní zkoumání je najdete hlavně v podestýlce a když hada protáhnete navlčenou světlou (bílou) látkou, uvidíte je naprosto zřetelně (pokud tam jsou) Je to nikdy nekončící boj a musí se to hlídat.

 7. Divné chování (Gabriela, 13. 6. 2017 8:53:28)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam chování mé krajty. Krajtu mám úplně od malička od chovatele, který hady chová už 30 let. Krajtě je nyní 6 let a vyzvracela mi prvního potkana. Potom odmítala 2 měsíce žrát, ale byla aktivní. Nyní potkana snědla, ale stále se mi máčí ve vodě a potápí si i hlavu. Mám si dělat starosti? Předem moc děkuji za odpověď.

 8. ad. Dotaz-krajta (pythonregius.cz, 30. 5. 2017 12:57:00)

  Úplně nejlepší je napřed si obstarat maximum informací o chovu krajt královských. Na internetu, m.j. na našich stránkách www.terraristik.cz , ale i na mnoha dalších webech. Odpovědný chovatel, kterému záleží na tom, do jakých rukou se jeho odchov dostane, neprodá hada naprostému laikovi. S jistotou se dá předpokládat, že nový majitel by nemohl poskytnout ani to nejzákladnější, protože to prostě neví. Šmelinářům na burzách je to samozřejmě jedno a sekají zvířata jak Baťa cvičky. Pokud máte opravdu zájem o chov krajt královských, je to chvályhodné, ale začínat od otázek tohoto typu není zrovna to nejlepší. V základních informacích o krajtách královských najdete také údaj, že samci dosahují v dospělosti průměrné váhy cca kolem 1000-1200g, samice mívají 2000g a více. Záleží také na tom, jestli už měly snášku a jak jsou staré. To je odpověď i na váš dotaz v mailu.

 9. Dotaz-krajta (Jachym, 30. 5. 2017 12:37:31)

  Dobrý den, když chci chovat miho prvniho hada (krajtu), je lepší sameček nebo samička? Děkuji za odpověd.

 10. Krajta královská (Marie, 27. 2. 2017 16:34:20) | Zobrazit odpovědi

  Dobrý den, na minulém terrabazaru jsme pořídili krajtu, podle délky už zřejmě dospělce.
  vypadala hladová, s první myškou hned po přinesení domů lehce váhala, ale vzala ji, druhou (po 10dnech) snědla od zadečku, pak se svlékla, ale kůže nebyla v celku, byly z ní cáry, ale svléklase celá... třetí myšku hned po svleku vzala úplně normálně, od té doby (3 týdny) jsou všechny pokusy o nakrmení neúspěšné a krajta tráví většinu času v misce s vodou.
  Má větev, úkryt, topný kámen, jako stelivo jemnou kokosovou drť. Může někdo poradit?

  1. Re: Krajta královská (Filip, 2. 9. 2017 22:12:17)

   Nejspíše máš v teráriu parazity proto ho důkladně vycisti a krajtu řádně umyj

 11. Krajta kralovska (Jan, 30. 12. 2016 19:43:57)

  Může být samec Krajty královské vjednom teráriu se samici Krajty královské

 12. Hlodavec (Eva, 7. 10. 2016 22:08:15) | Zobrazit odpovědi

  A není lepší toho hlodavce nejdříve nějak zabít? Když se ho had opravdu bojí? Děkuji za odpověď

  1. Re: Hlodavec (Johnny, 10. 12. 2016 0:09:10)

   Není- had se mrtvého zvířete nedotkne. Aby hlodavce považoval za potravu, musí být myš naživu a had musí cítit jeho teplo

 13. krajta královská (Matěj Šanc, 6. 8. 2016 14:56:37)

  dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli ve pro začátečníka chovu krajt královských vhodnější samička nebo samešek

 14. krajta královská-kousání (jakub, 18. 7. 2016 23:06:11)

  Dobrý den,
  mám 3 měsíce krajtu královskou Věk cca 3/4 roku.Bez problémů loví, příijímá potravu.Dříve když jsem hada chtěl vyndat z terária se stočila do klubíčka a nechala se v pohodě vyndat a nedělala jí problém žádná manipulace.Poslední dobou u krajty toto chování (stočení do klubíčka) vymizelo a vždy když se kní přiblížím rukou je připravená ke kousknutí.Už se mi i stalo, že po mě "vystartovala".Může mi prosím někdo poradit, čím to může být?Popřípadě jak udělat aby si znovu zvykla na ruku?
  Nevím jestli není problém s tím, že had má v terárium úkryt, kde je většinu času schovaná, když jí chci vyndat musím nejprve tento úkryt zvednout.

  Děkuji za radu

 15. ad. krajta královská (pythonregius.cz, 17. 3. 2016 16:03:04)

  Omlouvám se za opožděnou reakci. Problémy s přijímáním potravy jsou asi vůbec nejčastější, v chovech krajt královských. Nicméně ve vašem konkrétním případě se nemusíte bát nabídnout hlodavce, bez ohledu na možný chystaný svlek. Svlek jako takový není zásadním a hlavním důvodem k nechutí lovit hlodavce. Problém je v tom, že v určité fázi, kdy dojde k “zakalení očí” had prakticky nevidí a jakákoliv manipulace je pro něho stresující. Pokud mu nabídnete hlodavce, z jeho reakce poznáte, jestli má význam ho dál stresovat, nebo kde je problém. Pokud bude například reagovat úlekem, když se přiblíží hlodavec, může to znamenat, že opravdu nevidí a bude zapotřebí vyčkat do ukončení fáze svleku. Pokud ale bude reagovat jen odtaživým pohybem a vyhýbáním se hlodavci, asi ho vidí, ale z různých důvodů, někdy zdánlivě zcela bez příčiny prostě žrát nechce.To nemá souvislost se svlekem. Je to prostě přirozená vlastnost krajt. Možná vám více napoví články k tématu na http://www.terraristik.cz/reptil-club/
  Není důvod k panice. Takhle to krajty prostě mají v povaze. Chce to jen trpělivost.

  S pozdravem Schlesinger

 16. krajta královská (Michaela Götzová, 16. 3. 2016 10:49:00)

  Dobrý den
  Máme měsíc samečka krajty královské. Je starý 4 měsíce. Od minulého úterý měl týden zakalené oči, tak jsme usoudili, že se bude svlékat. Oči už jsou dva dny normální, ale ke svlékání zatím nedochází. Had už se večer zase normálně pohybuje po teráriu. Tak nevíme jestli ho máme začít krmit nebo ještě vyčkat. V pátek to budou 3 týdny co nežral.
  Děkuji moc za odpověď.
  S pozdravem
  M. Götzová

 17. ad. Vylévání misky s vodou (pythonregius.cz, 18. 8. 2015 16:21:53)

  Pokud máte v teráriu natolik provlhlý substrát, že vytváří vlhkost 90%, okamžitě ho vyměňte za jiný! To je ideání prostředí pro plísně! Misku používejte tohoto typu, tu opravdu nelze převrhnout http://www.zoohaus.cz/katalog/teraristika-potreby/pisky-kameny/kamenna-miska-pro-teraristiku-velka-zula-23x18x6-5-cm.htm

 18. Re. Vylévání misky s vodou (pythonregius.cz, 18. 8. 2015 16:04:22)

  Problém, který jste popsal, určitě nepatří mezi nějaké projevy krajt, které tím reagují na nějaké podmínky v teráriu. Je zapotřebí se na věc podívat více zeširoka a nehledat v tom nějaké sdělení vašich krajt. Krajty královské sice poznají svého chovatele, zvyknou si na brtaní do rukou, dovedou vyjádřit strach, pohrozit útokem, ale nelze od nich čekat nějaké rozumové úvahy typu "že by nám chtěli něco říct, nebo naznačit".
  K vylévání misky dochází tedy proto, že je to důsledek něčeho v teráriu. Asi by bylo namístě ověřit pohlaví obou krajt. Pokud je to opravdu pár, pak není vhodné je mít trvale pohromadě. V období rozmnožování nemůže být samec trvale u samice, velmi by se tím vyčerpával a mohlo by dojít i k závažným zdravotním problémům. To by ale nevysvětlovalo vylévání misky. Naopak velmi dobré vysvětlení by bylo, že máte dva samce a ti spolu bojují (přetlačují se), což může být někdy opravdu dost divoké a v zápalu boje dokážou víc, než jen vylít misku s vodou. Určitě si nechtějí zvýšit vlhkost a nic nenaznačují. Doporučuji překontrlovat pohlaví krajt, v každém případě vyměnit misku na vodu, na trhu jsou věrné imitace kamenných misek z těžkého plastu a silným dnem, kterou zaručeně žádná krajta nepřevrhne. Sledujte, jakým mechanismen k převrhnutí misky dochází. Pokud proti sobě obě krajty jakoby stojí a přetlačují se (někdy i dosti intenzivně), potom máte dva samce, což není problém, pokud je terárium dost velké. Potom by stačila výměna misky, na př. za výše popsanou.

 19. Krajta Kralovska (artep, 17. 8. 2015 15:09:07)

  Dobry den.Posledni dobou pozoruji ze me 2 Krajty neustale vylevaji vodu na piti z misky do teraria.Nevim co to znamena a co mi timchteji rict.Vlhkost mivaji od 50-60% tet az 90%.Podstylku pouzivam Kokosovou kůru.Samec stari 23-25 let testovany a asi samice netestovana 4-5 let.Kopene jsou od 2 ruznych teraristu.Samici mam uz 2.5 roku.Samce asi 19 let.Dekuji za kazdou radu.artep

 20. Re: svlékání (pythonregius.cz, 26. 3. 2015 17:07:56)

  Je to tak. V době svlékání a před svlekem krajty nežerou. Dokonce byste se ani neměl pokoušet jí nějakou potravu nabízet Před svlekem krajta téměř nevidí, protože součástí kůže jsou i oční víčka, v té době mléčná. Staré víčka potom shodí spolu s kůží a všechno je v normálu. Když nevidí, tak ji všechno stresuje. Manipulace, i nabízená myš.

 21. svlékání (ondra, 26. 3. 2015 16:36:49)

  Dobrý den , chtěl bych se zeptat když se krajta svléká tak nežere , ale nejsu si jistý jestli aj nedělá žádné víkali. Děkuji

 22. Re: Krajta královská (pythonregius.cz, 7. 3. 2015 19:44:51)

  To, že krajta leží v úkrytu, nemusí vůbec nic znamenat. Je to had, který je aktivní večer a v noci. Může to být tak, že zpočátku byla stresovaná z nového prostředí, seznamovala se s teráriem a vypadala hodně aktivní. Ovšem normální je, že krajty celý den prospí v úkrytu, zvláště když pod ním mají topnou rohož a večer (v noci) vylézají a tzv. "šmejdí" po terárku. Pokud normálně žere a je večer aktivní, je s největší pravděpodobností všechno jak má být.

 23. Krajta kralovska (ondra, 7. 3. 2015 19:12:23)

  Dobrý den,potřebuji radu ohledně krajty mám ji cca 2 týdny vždycky byla čilá živá a teď je jen zalezlá v ukrytu a leží nevím jestli to není tím že se o ní tak bojím ale radši se ptám.Děkuji :)

 24. Re: Krajta královská (pythonregius.cz, 3. 3. 2015 23:26:41)

  Obecně platí, že po nakrmení by měla krajta královská mít alespoň 24, ale lépe 36 hodin klid. Ale i když ji vezmete do ruky dříve, nemá to žádné fatální následky. Krajta není z cukru, ale na druhou stranu je nutné respektovat její potřeby, biorytmus a nedělat z ní štěně na hraní. Při citlivém zacházení jí občasné braní do ruky neublíží, ale když by si mohla vybrat, určitě by raději místo "mazlení" s pánečkem odpočívala někde v úkrytu nad topnou rohoží.

 25. Re: svlékání (pythonregius.cz, 3. 3. 2015 23:19:06)

  Správnou vlhkost v teráriu nedocílíte počtem rosení, ale vždy jen na základě údajů z vlhkoměru. Na trhu jsou i docela levné vlhkoměry, často kombinované s teploměrem, určené pro teraristiku. Potom můžete řídit vlhkost poměrně přesně a podle potřeby ji zvyšovat, nebo snížit. Pro krajty královské je optimální vlhkost mezi 50 - 60%, ale v případě potíží při svleku se dá vlhkost zvýšit i na 70%. Po dokončení svleku potom zase vlhkost snížit na průměrnou hodnotu. Vlhkost a teplota, to jsou dva důležité faktory v chovu krajty královské.

 26. Krajta kralovska (ondra, 3. 3. 2015 13:36:28)

  Dobrý den , chtěl bych se zeptat když dám krajtě např. v neděli myš tak nevím za jak dlouho bych si ji mohl asi vzít do ruky nechci jí právě že ublížit děkuji.

 27. svlékání (ondra, 2. 3. 2015 20:41:51)

  dobrý den chci se zeptat co by se stalo kdy by se svlékla v cárech ?
  Děkuji

 28. svlékání (ondra, 2. 3. 2015 20:33:02)

  dobrý den , chtěl bych se zeptat kolikrát se má rosit terárium u krajty když se svléká

 29. PROSÍM POMOZTE (tereza, 12. 10. 2014 10:31:38)

  DOBRÝ DEN VELMI PROSÍM O POMOC A RADU,MÁM 2 LETOU KRAJTU TMAVOU A DO TED S NÍ BYLO VŠE V POŘÁDKU,KRÁSNĚ ŽRALA A SVLÉKALA.NEDÁVNO SE ZAKALILA ALE TENTOKRÁT SE NESVLÉKLA JAKO OBVYKLE,ALE POUZE JAKO BY PO ŠUPINÁCH,KTERÉ BYLI JAKO BY PŘILEPENÉ NA SKLE.PAK BYLA NORMÁLNÍ,ZVÝŠILA JSEM JÍ VLHKOST ALE ZA TÝDEN SE ZAKALILA ZVOVU A SVLÉKLA SE JAKO BY V CÁRECH A NA SVĚTLÝCH MÍSTECH SE JÍ OBJEVILI JAKO BY NAČERVENALÉ FLEKY A U OCASU JAKO BY ZHRUBLÁ NAVRSTVENÁ KŮŽE (PARDON ZA TO PŘIROVNÁNÍ-ALE JAKO KDYŽ MÁ ČLOVĚK ZHRUBLÉ PATY :-( ) MOMENTÁLNĚ JE VYHUBLÁ,NAJEŽENÁ A APATICKÁ A JÁ SE BOJÍM ABY MI NECHCÍPLA.V MÉM OKOLÍ NENÍ NIKDO KDO BY SE HADŮM VĚNOVAL A NEVÍM NA KOHO SE OBRÁTIT TAK TO ZKOUŠÍM TAKTO,VELMI VÁM DĚKUJI ZA RADU.TEREZA


Kontakt

Zájmový chov krajty královské